Znovuotevření kostela sv. Václava v médiích

O znovuotevření kostela sv. Václava v Mikulove naleznete tiskovou zprávu na www.tisk.cirkev.cz,

ve slovenštině na http://www.tkkbs.sk.

V textu naleznete i článek Břeclavského deníku

(oprava kostela začala před 15 lety v roce 1996, uzavřen byl kvůli opravam interieru 5 let).Kostel sv. Václava v Mikulově

bude znovu otevřen

Kostel sv. Václava v Mikulově bude znovu otevřen

23. 11. 2011, 11:30

Po mnohaleté opravě bude znovu otevřen kostel sv. Václava v Mikulově. V neděli 27. listopadu 2011 v 10.30 hodin zde bude sloužit slavnostní bohoslužbu generální vikář brněnské diecéze  Jiří Mikulášek.

Mikulov: Po mnohaleté opravě bude znovu otevřen kostel sv. Václava v Mikulově. Na opravě chrámu se finančně podílelo Ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj, město Mikulov, brněnské biskupství a místní farnost.
„Součástí kostela je i věž s hodinami, která nabízí nádherný pohled na historické centrum Mikulova. Její oprava je však plánována nejdříve na příští rok“, připomíná duchovní správce P. Oldřich Chocholáč. Opravený interiér kostela upoutá každého návštěvníka manýristickou výzdobou klenby a poutní kaplí Loretánské Panny Marie. V roce 1625 byla díky Františku kardinálu z Dietrichsteina u tohoto kostela založena Význačná kolegiátní kapitula. „Kostel sv. Václava se jistě pro mnoho návštěvníků Mikulova stane opět místem ke ztišení a setkáním přítomnosti s jedinečnou minulostí tohoto místa“, uzavírá duchovní správce.

Po  slavnostní bohoslužbě 27. listopadu 2011, kterou svým zpěvem doprovodí Svatomichalská gregoriánská schola z Brna, bude ve 14.30 hodin uveden v místním sále kina muzikál Tarsan - život sv. Pavla z Tarsu.

Autor: Martina Jandlová

převzato z http://tisk.cirkev.cz/z-domova/kostel-sv-vaclava-v-mikulove-bude-znovu-otevren/

 

V Mikulove na Morave otvoria

po oprave Kostol sv. Václava


P:3, 23. 11. 2011 18:31, ZAH

Mikulov na Morave, 23. novembra (TK KBS) – Po viacročnej oprave opäť otvoria Kostol sv. Václava v Mikulově na Morave. V nedeľu 27. novembra bude na mieste o 10:30 h slúžiť slávnostnú svätú omšu generálny vikár brnenskej diecézy Mons. Jiří Mikulášek. Bohoslužbu so svojím spevom bude sprevádzať gregoriánska schola sv. Michala z Brna.

Na oprave chrámu sa finančne podieľalo Ministerstvo kultúry, Juhomoravský kraj, mesto Mikulov, Brnenské biskupstvo a miestna farnosť. „Súčasťou kostola je i veža s hodinami, ktorá ponúka nádherný pohľad na historické centrum Mikulova. Jej oprava je však plánovaná najskôr na budúci rok,“ pripomína duchovný správca P. Oldřich Chocholáč. Opravený interiér kostola upúta každého návštevníka výzdobou klenby a pútnickou kaplnkou Loretánskej Panny Márie. V roku 1625 bola vďaka Františkovi kardinálovi Dietrichsteinovi v tomto kostole založená kolegiátna kapitula. „Kostol sv. Václava sa iste pre mnoho návštevníkov Mikulova stane opäť miestom k stíšeniu a stretnutiu prítomnosti s jedinečnou minulosťou tohto miesta,“ uzatvára duchovný správca.

TK KBS informoval P. Oldřich Chocholáč

převzato z:  http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20111123041

 

Jedinečný kostel se po letech otevře

Mikulov – Opravy kostela svatého Václava v Mikulově stály na čtrnáct milionů. Překvapí hlavně obnovená štuková výzdoba

 

Kostel svatého Václava v Mikulově.
Kostel svatého Václava v Mikulově.
Autor: DENÍK/Jiří Ševčík

Nekonečných patnáct let museli věřící a turisté bezcílně bloumat okolo kostela svatého Václava v sousedství mikulovského zámku. Takovou dobu byl kvůli náročným opravám za bezmála čtrnáct milionů korun uzavřený. Snahy města a Brněnského biskupství se však vyplatily. Otevření se totiž jedinečná gotická sakrální památka dočká v neděli.

„Kostel byl v tak špatném stavu, že potřeboval opravu v podstatě celý. Od sklepa až po střechu. Vůbec nejnáročnější bylo restaurovat manýristickou štukovou výzdobu stropu, která se začala uvolňovat,” nechal se slyšet duchovní správce kostela Oldřich Chocholáč.

Jak prozradil, v pořádku nebyla ani klenba presbytáře nebo lodi. „Začít se muselo i se sanacemi vlhkého zdiva, omítek a obnovou fasády, která ještě není zdaleka hotová. Na řadu přišla i střecha nad severní oratorií, presbytářem a oprava krytiny a krovu strany trojlodí. Dá se říct, že to šlo vcelku pomalu a po etapách,” vyjmenoval Chocholáč.

Jak dodal, velkým dílem se o zdárné dokončení oprav zasloužil kromě Brněnského biskupství i Jihomoravský kraj a město Mikulov. To potvrdil také jeho starosta Rostislav Koštial.

„Kostel je ve vlastnictví biskupství. My jsme se podíleli na získávání dotací od kraje. Jednalo se o několik milionů korun. Jsme rádi, že kostel nyní vypadá tak, jak vypadá. Nicméně ještě je třeba si uvědomit, kolik práce je před námi. A to jak v okolí kostela, tak i na věži. Jen ta bude stát určitě ještě minimálně pět milionů. Ve špatném stavu jsou navíc ještě i pískovcové schody,” zamyslel se starosta, co vše je ještě potřeba dodělat.

Podle jeho slov se jedná o jednu z posledních gotických dochovaných památek ve městě.

„Turisté, z nichž mnozí se zajímají o sakrální stavby, se vyptávali, proč je kostel zavřený. Z tohoto pohledu tedy bylo i naším zájmem, aby se opravy dokončily co nejdříve,” usmíval se starosta, který nebude chybět na otevření kostela, jenž odstartuje v deset hodin dopoledne Loretánskou litanií k poutní Černé madoně.

Pokračovat bude od půl jedenácté mší svatou celebrovanou generálním vikářem Jiřím Mikuláškem za doprovodu Svatomichalské gregoriálnské scholy z Brna. Doplněním programu pak bude od půl třetí odpoledne v mikulovském kinosále uvedením muzikálu Tarsan o životě svatého Pavla z Tarasu.

Starostu však naplno zaměstnává také otázka oprav věže kostela svatého Václava, která jako jediná přestavbě unikla. „V minulosti jsme se ji snažili vyřešit samostatně, protože jsme měli přislíbený grant. Z toho ale nakonec sešlo. Nicméně na opravách stále pracujeme a snažíme se zdroje opět nějak získat. Snad se to i v dohledné době podaří,“ věří Koštial.

Duchovní správce vidí ve znovuotevření kostela obnovení společenství věřících v Mikulově. „Ti se dosud scházeli v kostele svatého Jana Křtitele u gymnázia. Myslím, že je to možnost nastartovat život farnosti ve městě. Takhle byl posunutý na okraj města k gymnáziu,“ řekl Chocholáč.

Radost ze zdárného dokončování dlouholeté přestavby vyjádřil také Miroslav Koudela z Mikulova, který pracuje v tamním regionálním muzeu.

„Je to pro mě pozitivní zpráva, ačkoli na můj vkus trvaly opravy dlouho. Ale chápu, že jejich hybnou silou jsou peníze, které zřejmě chyběly. Jsem moc rád, tak krásnou gotickou památku v Mikulově nemáme. A na mši půjdu určitě,“ těšil se Koudela.

Převzato z http://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/jedinecny-kostel-se-po-letech-otevre20111125.html

 


| Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 25. 11. 2011 | 2444 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |

Farnosti Mikulovska 2013

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server