Aktuality
30.09.2018: Žehnání pamětní tabule bývalého mikulovského probošta Vladimíra Nováčka v Mohelně

V neděli 30.9. v 15:00 se v Mohelně pod věží uskuteční žehnání pamětní tabule mohelenského rodáka Mons. ThDr. Vladimíra Nováčka, od jehož narození uplyna 1. října 100 let.

Penzion sv. Anny
Svatováclavský koncert 2018

Tradiční svatováclavský koncert konaný ve spolupráci s Význačnou kolegiální kapitulou při kostele sv. Václava představí soubor Schola Gregoriana Pragensis v čele s Davidem Ebenem.  Gregoriánský chorál, který je základem repertoáru souboru - jak ostatně jeho název napovídá, si svou podobu ukotvil koncem 8. století v době vlády Karla Velikého. Od té doby se stal pevnou hudební složkou křesťanských liturgických obřadů po mnoho následujících století. Z notace chorálu se vyvinul hudební zápis, tak, jak jej používáme dodnes, některé chorální melodie jsou stále živé i v dnešní liturgii a inspiraci gregoriánským chorálem nalézáme v každé generaci hudebních skladatelů včetně těch současných. Program s podtitulem České země uprostřed Evropy nabídne zajímavé hudební souvislosti někdejších evropských metropolí a neopomene ani české země v době Karla IV.
Umělecký vedoucí souboru David Eben působí v Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Karlovy univerzity. V minulém roce byl jmenován profesorem v oboru Hudební umění. Je neúnavným badatelem a propagátorem gregoriánského chorálu, ale umělecky působí i ve zcela odlišném stylu (hráč na dechové nástroje v hudební sestavě Bratři Ebenové). Je synem významného hudebního skladatele Petra Ebena.

Mikulov - kostel sv. Václava, pátek 28. září 2018 v 18 hodin

| Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 22. 09. 2018 | 62 přečtení |