Svatováclavský koncert 2018

Tradiční svatováclavský koncert konaný ve spolupráci s Význačnou kolegiální kapitulou při kostele sv. Václava představí soubor Schola Gregoriana Pragensis v čele s Davidem Ebenem.  Gregoriánský chorál, který je základem repertoáru souboru - jak ostatně jeho název napovídá, si svou podobu ukotvil koncem 8. století v době vlády Karla Velikého. Od té doby se stal pevnou hudební složkou křesťanských liturgických obřadů po mnoho následujících století. Z notace chorálu se vyvinul hudební zápis, tak, jak jej používáme dodnes, některé chorální melodie jsou stále živé i v dnešní liturgii a inspiraci gregoriánským chorálem nalézáme v každé generaci hudebních skladatelů včetně těch současných. Program s podtitulem České země uprostřed Evropy nabídne zajímavé hudební souvislosti někdejších evropských metropolí a neopomene ani české země v době Karla IV.
Umělecký vedoucí souboru David Eben působí v Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Karlovy univerzity. V minulém roce byl jmenován profesorem v oboru Hudební umění. Je neúnavným badatelem a propagátorem gregoriánského chorálu, ale umělecky působí i ve zcela odlišném stylu (hráč na dechové nástroje v hudební sestavě Bratři Ebenové). Je synem významného hudebního skladatele Petra Ebena.

Mikulov - kostel sv. Václava, pátek 28. září 2018 v 18 hodin

| Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 22. 09. 2018 | 95 přečtení |