Poutní program Mikulov 2017

Město Mikulov je nejen krásným místem jižní Moravy, ale i významným poutním místem.

V roce 1623 kardinál František z Dietrichsteina dává nad městem postavit poutní kapli sv. Šebestiána, ke které vede známá křížová (pašijová) cesta. V blízkostí mikulovského náměstí u kapucínského kláštera nechá kardinál Dietrichstein v roce 1623 vybudovat také Loretánskou kapli (Svatou chýši), nejstarší na Moravě, která se stane stavební předlohou mladší Lorety v Praze na Hradčanech. Nad mikulovskou Loretou byl vybudován poutní kostel sv. Anny, který však  společně s Loretou a kapucínským klášterem v roce 1784 zničil požár. Dnes na místě bývalé Lorety a kostela sv. Anny stojí monumentální Dietrichsteinská hrobka. Socha Loretánské Černé Madony byla přenesena do kolegiátního kostela sv. Václava.

Poutníci do Mikulova mohou v současné době navštívit hned dvě poutní místa

- Svatý Kopeček s kaplí sv. Šebestiána a Loretánskou Černou Madonu v kostele sv. Václava.

Dne 5. června 2016 byl papežem Františkem svatořečen polský kněz Stanisław Papczyński, který působil v Mikulově jako piarista v roce 1668. V letech 1638 - 1641 v Mikulově jako piarista působil také italský kněz Pietro Casani, kterého blahořečil 1. října 1995 papež Jan Pavel II.

Poutě polských poutníků - na místo působení sv. Stanisława Papczyńskeho - kostel sv. Jana v Mikulově

čtvrtek16. března 2017 - 7.45 h., mše sv. polsky

neděle 30. dubna 2017 - 7.45 h., mše sv. polsky

Poutě farností

program a termín konání poutí podle domluvy s jednotlivými farnostmi

Zimní pouť do kaple sv. Šebestiána na Svatém kopečku

neděle 22. ledna 2017

Sraz ve 14 hodin u Dietrichsteinské hrobky na Náměstí v Mikulově

Cestou modlitba křížové cesty a v kapli při krátké pobožnosti prosíme za náš kraj.

Svatodušní vigílie  sobota 3. června 2017

Ve 21 hodin požehnání plamene ohně v kostele sv. Václava,

světelný průbod na Svatý kopeček, mše svatá na Svatém kopečku

HLAVNÍ POUŤ    neděle 3. září 2017