Kostel sv. Václava zdobí betlémy

Betlém v ořechové skořápce, papírový Staropražský betlém, betlém z perníku, kukuřičného šustí nebo vyřezávaný ze dřeva. To je jen malá ochutnávka z výstavy, kterou v Mikulově připravila Římskokatolická farnost.

Ozvěny vánočních svátků budou až do Hromnic znít v mikulovském kostele svatého Václava. Jeho interiér lemuje celá řada betlémů různých velikostí i materiálů. Jde přitom o soukromou sbírku otce Oldřicha Chocholáče. Shromažďuje je již několik let a rozhodl se potěšit s nimi i veřejnost.

„Několik vlastních betlémů nám zapůjčili rovněž mikulovští občané. Za rok bychom rádi výstavu zopakovali. Kdo ví, třeba se k nám ještě někdo připojí a počet exemplářů se rozroste,“ zmínil mikulovský farář Pavel Pacner.

Většina betlémů je z papíru, jejich původ prozrazují popisky. Kostel tak zdobí třeba Pohádkový, Skautský, Peckovský, Velký český, Železnobrodský nebo Jičínský betlém. Na jednom z nich se dokonce potkala Marfuša s Popelkou. V malých, jednoduchých se pak objevují cínové postavičky nebo keramické figurky. Nechybí ani skleněná baňka s malovaným výjevem z Betléma.

Přehlídka betlémů je k vidění každou lednovou neděli od dvou do tří hodin odpoledne. Komu se žádný termín nehodí a chce si výstavu prohlédnout, může telefonicky kontaktovat otce Pavla (737 382 622) nebo Oldřicha (605 900 544), kteří zájemcům vyjdou vstříc. „Rádi vyhovíme a kostel po domluvě zpřístupníme i jindy,“ shodli se.

Návštěvu výstavy lze spojit s prohlídkou kostela. Brána této církevní památky se po dlouhých letech čekání na částečnou rekonstrukci otevřela loni na podzim. Na první pohled tak upoutá hlavně manýristická štuková výzdoba klenby a poutní kaple Loretánské Panny Marie.

Kostel stojí na místě původního nejstaršího románského kostela patrně už z konce 12. století. Jádro dnešní stavby je zhruba o dvě století starší, na její podobě se podílel parléřovsky orientovaný stavitel. Husitský vpád do města v roce 1426 pak znamenal vypálení a zničení novostavby. Patřičnou péči kostelu, který je od roku 1625 sídlem kolegiátní kapituly, věnovali Dietrichsteinové.

Rozpis tamních bohoslužeb pravidelně nabízí web http://www.farnostimikulovska.cz/
(DS)

Foto: DS