Hlasování o nejlépe opravenou památku

Po celý měsíc březen probíhá na internetových stránkách Jihomoravského kraje hlasování o nejlépe opravenou památku v roce 2011.

Pod č. 11 naleznete kostel sv. Václava v Mikulově.

Zasláním SMS můžete podpořit tuto významnou památku Mikulova.

Bližší informace naleznete ZDE . Děkujeme.

11. Mikulov, restaurování štukové výzdoby a výmalby v kostele sv. Václava

Kategorie: díla výtvarného umění
Umístění: Mikulov, okr. Břeclav
Název památky: kostel sv. Václava, rej. č. ÚSKP: 45916/7-1382
Vlastník: církevní právnická osoba
Charakteristika: Orientované síňové trojlodí s protáhlým pětibokým presbyteriem při jehož jižní straně stojí vysoká renesanční věž s arkádovým ochozem završená bání. K severní straně kněžiště přistavěna patrová oratoř a sakristie, k sev. straně trojlodí kaple. Vně průčelí kamenné pilíře, u lodi kanelované. Štukatura vznikla v období manýrismu v první polovině 17. století za kardinála Dietrichštejna.
Opravy v roce 2011: Průzkumy bylo zjištěno, že povrchová úprava štukových prvků kleneb kostela i baldachýnů v presbytáři je druhotná a nerespektuje původní výraz. Cílem restaurování bylo pozastavení degradace výzdoby a obnova původního výrazu díla.
Zhodnocení: Restaurování obnovilo unikátní původní povrchovou úpravu klenby. Došlo k výraznému zhodnocení památky a obnovení historické barevnosti. V roce 2011 byla dlouholetá oprava ukončena.
Počet hlasů celkem:

Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru:

HLA PAMATKY 11 na telefonní číslo: 900 77 06

Dle počtu obdržených hlasů bude stanoveno konečné pořadí a budou přiděleny ceny.
Souhrnné ocenění 300 000,- bude rozděleno podle počtu získaných hlasů následovně:
V kategorii 1. budou oceněna první dvě místa částkou 150 000,- a 50 000,- Kč.V kategorii 2. a 3. první místa částkou 50 000,- Kč.

viz. propozice soutěže

| Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 06. 03. 2012 | 1234 přečtení |