Červnová pouť k Černé Madoně v Mikulově

Pouť k Černé Madoně

sobota 2. června 2012

9.30 průvod se sochou Černé Madony z Dietrichsteinské hrobky (bývalé Lorety)
do kostela sv. Václava, Loretánské litanie
10.00 mše svatá v kostele sv. Václava
11.00  putování z kostela sv. Václava na Svatý Kopeček
s modlitbou křížové (pašijové) cesty
12.00  modlitba Anděl Páně na Svatém Kopečku - kaple sv. Šebestiána
14.30  modlitba svatého růžence - kostel sv. Václava
15.00  Te Deum a slavnostní požehnání - kostel sv. Václava

Město Mikulov je nejen krásným místem jižní Moravy, ale i významným poutním místem.

V roce 1623 kardinál František z Dietrichsteina dává nad městem postavit poutní kapli sv. Šebestiána, ke které vede známá křížová (pašijová) cesta. V blízkostí mikulovského náměstí u kapucínského kláštera nechá kardinál Dietrichstein v roce 1623 vybudovat také Loretánskou kapli (Svatou chýši), nejstarší na Moravě, která se stane stavební předlohou mladší Lorety v Praze na Hradčanech. Nad mikulovskou Loretou byl vybudován poutní kostel sv. Anny, který však  společně s Loretou a kapucínským klášterem v roce 1784 zničil požár. Dnes na místě bývalé Lorety a kostela sv. Anny stojí monumentální Dietrichsteinská hrobka. Socha Loretánské Černé Madony byla přenesena do kolegiátního kostela sv. Václava.

Poutníci do Mikulova mohou v současné době navštívit hned dvě poutní místa

- Svatý Kopeček s kaplí sv. Šebestiána a Loretánskou Černou Madonu v kostele sv. Václava.

| Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 01. 06. 2012 | 1835 přečtení |