400. výročí posvěcení kapucínského kostela v Mikulově

Ve čtvrtek 22. srpna 2013  v 16 hodin

srdečně zveme na slavnostní mši svatou

k 400. výročí posvěcení kapucínského kostela v Mikulově.

Bohoslužba se bude konat na místě bývalého kostela

(dnes Galerie Konvent vedle Dietrichsteinské hrobky).

Fotografie ze slavnostní mše svaté za účasti bratří kapucínů z Brna naleznete ZDE.

Počátky druhého nejstaršího kapucínského kláštera na Moravě spadají do roku 1611, kdy olomoucký biskup František kardinál Dietrichstein, majitel mikulovského panství, za svého pražského pobytu při květnové korunovaci krále Matyáše požádal o založení kláštera vicekomisaře česko-rakouského řádového komisariátu P. Jeronýma z Verony. Ještě 30. listopadu téhož roku byl za kardinálovy přítomnosti vztyčen na předměstí, zřejmě ve Valtické ulici, kříž a mohlo se začít se stavbou.

Kardinál však brzy poté na naléhání měšťanů změnil svůj názor a požádal kapucíny, aby si klášter postavili přímo ve městě, s čímž vicekomisař a čtyři řádoví stavitelé vyjádřili 2. února 1612 souhlas, načež se vypravili z Vídně do Mikulova, kde 9. února 1612 zhotovili a podepsali plán nového kláštera. Dne 3. května 1612 byl znovu vztyčen kříž a položen základní kámen už na novém místě.

Stavba probíhala rychle, takže již 22. srpna 1613 mohl kardinál konventní kostel vysvětit.

(viz. Dušan Foltýn a kol., Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Praha, Libri 2005)

Více o Galerii Konvent v Mikulově - http://galeriekonvent.wordpress.com/

| Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 17. 08. 2013 | 1181 přečtení |