Farnost Sedlec

Sedlec – kostel svatého Víta

Sedlec byl po staletí především zemědělskou vsí. Samozřejmě zde nechybí kostel a barokní sochy světců. Uprostřed návsi stál původně gotický kostel sv. Oldřicha, který upomíná věž z 15. století a křtitelnice s vročením 1585. Na počátku třicetileté války kostel vyplenili uherští vzbouřenci. Chrám byl poté barokně přestavěn a v roce 1672 nově zasvěcen svatému Vítovi.

Vzácnou památkou je varhanní skříň se zlacenou barokní řezbou z konce 18. století. Z té doby pochází také dochovaná malířská sochařská výzdoba kostela. Historickou památkou je také farní budova z roku 1794 a hřbitov z roku 1786.

Dvě sochy sv. Jana Nepomuckého měly původně zřejmě ochraňovat obec z východní i západní strany. Sochu stojící u cesty ze Sedlece k Portskému mlýnu nechal v roce 1717 postavit starosta Martin Goldtberg a protokolem zavázal všechny své následovníky na radnici povinností o sochu pečovat a v případě jejího poškození ji nově postavit. Ze stejné doby pochází také druhá socha, která dnes stojí před kostelem. Její původní místo ale bylo na východním okraji obce při cestě na Hlohovec, u domu č. p. 139.

Aktuální pořad bohoslužeb ve farnosti Sedlec

Zdroj: www.sedlecumikulova.cz

| 5185 přečtení