Farnost Bavory

Bavory – kostel svaté Kateřiny Alexandrijské

Na západním svahu Stolové hory leží ves Bavory. V místě gotické kaple byl roku 1740 postaven ex voto pro odvrácení moru kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Za kněžištěm a sakristií jednolodní orientované stavby byla roku 1791 přistavěna čtyřboká věž ukončena dvojitou bání ve tvaru jehlanu. Západní průčelí kostela je prolomeno pravoúhlým portálem, nad ním v nice stojí polychromovaná plastika sv. Kateřiny Alexandrijské se svými atributy knihou a zlomeným kolem od Ignáce Legelachera. Od stejného autora pochází i interiérové zařízení.

Působivá kompozice na hlavním oltáři představuje štukové sousoší Stětí sv. Kateřiny. Kateřina klečí na popravišti, zezadu na ni útočí pohanský filosof s modlou v ruce. Stojící popravčí vpravo drží v pozdvižených rukou meč. Dramatičnost mučednické smrti je zdůrazněna přihlížejícími postavami.

Po stranách niky se nachází na koso postavené sokly sloupů oltáře se zlacenými hlavicemi. Při jejich vnitřní straně jsou umístěny bílé štafírované sochy ochránců proti moru sv. Šebestiána a sv. Rocha.

V nikách dvou bočních oltářů jsou sochařské výjevy oslava Panny Marie Immaculaty a sv. Jan Nepomucký. Sochy jsou neodmyslitelně doprovázeny hlavičkami andílků v oblacích.

Aktuální pořad bohoslužeb ve farnosti Bavory

Zdroj: PRESS, Jan. Pálavské kostely, 2006.

| 5509 přečtení